Yhteystiedot

Tornionlaakson Neuvosto / Tornedalsrådet

Box 76, 953 22 Haparanda, Sverige
PL 145, 954 01 Tornio, Finland
Käyntiosoite: Storgatan 85 (nk. Keltainen Talo) SE-953 31 Haaparanta.

Tuula Ajanki
Toiminnanjohtaja
+358 40 614 7224
+46 72-251 88 80
tuula.ajanki@haparanda.se

Tornionlaakson Neuvoston hallitus

Eero Ylitalo (hallituksen puheenjohtaja)
Pello kunta
eero.ylitalo@pello.fi

Geir Varvik (Tornionlaakson Neuvoston 2. varapuheenjohtaja)
Storfjord kommune
geir.varvik@storfjord.kommune.no

Jari Rantapelkonen
Enontekiön kunta
jari.rantapelkonen@enontekio.fi

Sven Tornberg
Haparanda Stad
sven.tornberg@haparanda.se

Gunnar Selberg
Kiruna kommun
gunnar.selberg@kiruna.se

Kristiina Tikkala
Kolarin kunta
kristiina.tikkala@kolari.fi

Bernt Eirik Isaksen Lyngstad
Kåfjord kommune
bernt.lyngstad@kafjord.kommune.no

Laura Enbuska-Mäki
Muonio kunta
laura.enbuska-maki@muonio.fi

Hilde Nyvoll
Nordreisa kommune
hilde.nyvoll@nordreisa.kommune.no

Leif Gramner
Pajala kommun
leif.gramner@pajala.se

Sampo Kangastalo
Tornion kaupunki
sampo.kangastalo@tornio.fi

Tapani Melaluoto
Ylitornion kunta
tapani.melaluoto@ylitornio.fi

Tomas Mörtberg
Övertorneå kommun
tomas.mortberg@overtornea.se

Roland Kemppainen (Tornionlaakson Neuvoston puheenjohtaja)
roland.kemppainen@overtornea.se

TORNIONLAAKSON NEUVOSTON JÄSENET
TORNEDALSRÅDETS MEDLEMMAR

 

SUOMI / FINLAND

 

Tornio (2017-2021)

– Kaisa Rauvala, kaisa.rauvala@kemi.fi, varalla Reeta Matilainen

– Sari Juntura, sari.juntura@tornio.fi, varalla Päivi Pukero

– Hannu Alatalo, hannu.alatalo@pp.inet.fi, varalla Vilho Auniola

 

Ylitornio (2017-2021)

– Vuokko Vakkuri, vuokko.vakkuri@ylitornio.fi, varalla Tommi Knuuti

– Kalevi Mäki, tvseppa@gmail.com, varalla Jari Angeria

 

Pello (2017-2021)

– Kalervo Aska, kalervo.aska@gmail.com, varalla Anne-Mari Kovalainen

– Johannes Juuso, johannes.juuso@pello.fi, varalla Johanna Oksman

 

Kolari (2017-2021

– Esa Nordberg, esa.nordberg@kolari.fi, varalla Marko Äkäslompolo

– Oiva Rundgren, oiva.rundgren@luukku.com, varalla Tapio Niittyranta

 

Muonio (2017-2021)

– Juha Niemelä, juha.niemela@muonio.fi, varalla Sakari Silén

– Kosti Hietala, kosti.hietala@muonio.fi, varalla Aki Jauhojärvi

 

Enontekiö (2017-2021)

– Seppo Alatörmänen, seppo.alatormanen@enontekio.fi

– Elina Rousu-Karlsen, elina.rousu-karlsen@enontekio.fi (Tornionlaakson Neuvoston 1. varapuheenjohtaja), varalla Outi Kurkela

 

RUOTSI / SVERIGE

 

Haparanda (2019-2023)

– Inga-Lisa Johannesen, ingalisa2008@live.se, varalla Marléne Haara

– Perarne Kerttu, kerttuperarne@gmail.com, varalla Niklas Olsson

– Ann-Kristin Joki, ann-kristin.joki@haparanda.se, varalla Lars-Erik Wikberg

 

Övertorneå (2019-2023)

– Tomas Mörtberg, tomas.mortberg@overtornea.se, varalla Tomas Vedestig

– Knut Omark, knut.omark@overtornea.se, varalla Anders Wälivaara

– Roland Kemppainen, roland.kemppainen@overtornea.se, (Tornionlaakson Neuvoston puheenjohtaja), varalla Inga Savilahti-Häggbo

 

Pajala (2019-2023)

– Ulrica Hammarström, ulrica.hammarstrom@pajala.se, varalla Åke Johdet

– Leif Gramner, leif.gramner@pajala.se, varalla Irene Lundholm

– Anita Sköld, manitaskold@gmail.com

 

Kiruna (2019-2023)

– Mirja Niva, mirja.niva@kiruna.se, varalla Alatalo Sten-Ove

– Ruth Thylin, ruth.thylin@kiruna.se, varalla Niva Bengt

– Hugo Haara, hugo.haara@kiruna.se, varalla Stridsman Sten

 

NORJA / NORGE

 

Storfjord (2019-2023)

– Geir Eriksen , g-er@online.no, varalla Inga Pirita Viik

– Tuula Kultima, tuula@live.no, varalla Anne-Marie Nilsen

 

Kåfjord (2019-2023)

– Lisa Katrine Mo, lisa.mo@kafjord.kommune.no, varalla Stian Pedersen

– Einar Eriksen, eie@nordtroms.net, varalla Even Steinlien

 

Nordreisa (2019-2023)

– Terje Olsen, terje.nordreisa@gmail.com, varalla Sigrund Hestdal

– Ragnhild Dyrstad, ragnhildsdyrstad@hotmail.no, varalla Erlend Fred Rundhaug